Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kdy vyrazíme do Sýrie?

Uprchlická vlna bude pokračovat, dokud budou existovat příčiny současného stavu. Žádné opatření platné v Evropě nevyřeší problémy v zemích, odkud lidé prchají, a tedy ani nemůže účinně zastavit migraci.

Putin vyzývá k vytvoření koalice proti IS a v Sýrii již nejspíš ruští vojáci operují. Konečná porážka brutálních teroristů by vítězům výrazně vylepšila reputaci a dala zapomenout na domácí problémy Ruska. Pokud by ale zůstal dále u moci Asad, jen se po časové ose posouvá aktivační zdroj terorismu.

Rozvrat v zemích, jako je Sýrie, Lýbie a další údajně způsobil vývoz západní demokracie. Bohužel, k ničemu takovému nedošlo. Nejdříve zde byli diktátoři a ti generovali a postupně radikalizovali opozici. Mantra, že za Asada a Káddáfího tu občané žili celkem v poklidu, protože pánové diktátoři uměli zemi držet pevnou rukou a udržovat v zemích příměří, vychází z názoru, že účel světí prostředky. Jen je třeba malinko přivřít oči nad tím, že ti, kdo nesouhlasí, jsou mučeni a fyzicky likvidováni. Většinový občan obvykle bude prohlašovat, ano máme tady nějaká omezení, ale jinak se nic neděje. Pravda, občas se někdo někam ztratí a už ho nikdo víc neuvidí, no jo, ale kdyby držel hubu a krok, mohl se mít také dobře.

Bohužel praktiky těchto diktátorů byly podstatně tvrdší, než jak jsme byli zvyklí od šedesátých let od soudruhů u nás. Nenávist vůči diktátorům narůstala a formovala opozici, tlak budí protitlak. A po pádu diktátora většina těch spořádaných občanů uvěřila, že ti, kdo byli pronásledováni a mučeni, teď přinesou lepší zacházení. Opoziční radikálové nasednou na vlnu většinové podpory, než ti, kdo jim fandili, pozdě zjistí, že se dostali z deště pod okap. Během diktatury se demokratickým způsobům nenaučili. To byla jen naivní představa těch, kdo je podporovali, že nová vláda bude spravedlivější. Islamističtí fundamentalisté jsou produktem vlády Bašára Asada, Saddáma Husajna, Muammara Kaddáfího a jim podobných.

 „Oni si přece svoje problémy způsobili sami a Evropa nemůže být odpovědná za celý svět“, zní další mantra. Hranice těchto zemí byly nakresleny zvenčí a z tohoto odkazu žijeme doteď. Vnitřní problémy Sýrie, Iráku a dalších vychází z jejich umělých hranic, místní obyvatelé si tyto státní útvary nevymysleli. Lavírování Turecka je dáno tím, že na Kurdy po první světové válce jaksi vlastní území nezbylo. Plody jsme sklízeli prakticky doteď, jelikož Turci si nebyli schopni ujasnit, zda je lepší podporovat IS, než bojovat společně s Kurdy proti IS.

Pokud by skutečně měla současná ruská aktivita znamenat udržení Asada u moci, převálcování IS je vítězstvím v první kole a současně založením zdroje budoucího opakování situace. Vpád sovětských vojsk do Afganistánu byl po čase vystřídán občanskou válkou a příchodem Tálibánu. Podpora diktátora přinese krátkodobě klid, dlouhodobě hluboký rozvrat.

Američané mají trauma ze zpackané situace v Iránu. Pád Husajna přijala většina Iráčanů s potěšením. Následné kroky Američanů byly ovšem tragické. Tím se zrodila představa o nemožnosti vývozu demokracie. Američané žádnou demokracii nevyvezli, než totiž stačili udělat cokoliv pozitivního, situace ve společnosti se natolik radikalizovala, že nakonec odtud utekli jako malí kluci. Nápady na rozpuštění armády a policie byly ideologicky korektní, ale prakticky idiotské. Je lepší občanům zajistit bezpečnost pomocí staré armády a policie, než je nechat napospas rabování. Namísto udržení běžného provozu a zajištění práce pro co nejvíce lidí, se Američané snažili importovat poslední výdobytky ze světa moderních technologií. Pozdě zjistili, že irácká společnost má aktuálně jiné priority.

Zajistit fungování demokratických institucí vyžaduje dlouhodobý časový horizont, dobrou znalost místních poměrů a respekt, k tomu, co funguje. Tyto země se po delší dobu neobejdou bez podpory zvenčí. Musí být taková, která rozumným způsobem bude napomáhat rozvoji stabilních institucí. Američané by alespoň mohli poradit, jak to určitě nedělat.

Autor: Marie Kolářová | pondělí 7.9.2015 13:02 | karma článku: 22,68 | přečteno: 2303x
  • Další články autora

Marie Kolářová

Děti nám nebudou vládnout

Pochází z prominentní rodiny, chová se jako rozmazlený fracek a myslí si, že je středem světa. V lidech vzbuzuje vášně kvůli svým projevům.

30.9.2019 v 11:29 | Karma: 19,32 | Přečteno: 1928x | Diskuse| Politika

Marie Kolářová

Kdo má dostat přes držku

„Čtrnáctileté děti protestující proti změnám klimatu by měly dostat přes držku. Stávkují za něco, čemu nerozumí,“ zhodnotil aktivitu mladých Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy.

18.7.2019 v 11:38 | Karma: 20,79 | Přečteno: 1291x | Diskuse| Politika

Marie Kolářová

Podle kvičení poznáte je

„Kvičeli rudí vzteky,“ píše jeden bloger. „Lepšolidi často kvičí,“ komentuje Václav Klaus jr. na svém FB profilu. Záliba v používání slovesa kvičet se stala poznávacím znamením určitého způsobu myšlení.

10.7.2019 v 11:31 | Karma: 43,47 | Přečteno: 10310x | Diskuse| Společnost

Marie Kolářová

Znám vás z odposlechů

„Mám tu zkušenost, že ti, kteří mě dneska nálepkují, tak sami mají problémy, protože si některé pamatuji z policejních odposlechů.“

27.6.2019 v 11:30 | Karma: 44,68 | Přečteno: 8000x | Diskuse| Politika

Marie Kolářová

Sebevražední lumíci se vznáší nad českou kotlinou

Prezident vysvětlil svému dvornímu obdivovateli a současně moderátorovi TV Barrandov, co jsou lumíci: „dílem brouci, dílem motýli, kteří trpí sebevražedným komplexem, vrhají se do moře, kde utonou, protože neumějí plavat.“

19.6.2019 v 11:14 | Karma: 30,06 | Přečteno: 1052x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  10:34

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

Zemřel advokát Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské obchodní komory

20. května 2024  9:51

V neděli 19. května zemřel ve věku nedožitých 65 let advokát, filantrop a prezident Česko-izraelské...

Íránský prezident je po smrti, potvrdila televize. Našly se trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  9:03

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Lajky nestačí, věda potřebuje peníze, říká nový ministr Ženíšek

20. května 2024

Premium Přichází nový ministr Marek Ženíšek, který má za úkol, slovy Miroslava Kalouska, „tančit na...

  • Počet článků 139
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4035x
Mám ráda život, dlouhé letní večery a časná rána, která většinou nevidím. Hukot velkoměsta a klid lesní samoty. Důležité je nebrat se moc vážně, člověk pak nemůže být zklamaný. A k tomu trochu optimismu, protože nikdy nemůže být tak špatně, aby nemohlo být hůř.

Seznam rubrik